Diyetisyene Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Diyetisyene Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Doktorunuz bir diyetisyeni ziyaret etmenizi önermiş olabilir veya sağlıklı beslenme veya diyetiniz hakkında birisiyle konuşmak istediğinize karar vermiş olabilirsiniz. Bir diyetisyenle çalışmak, sağlığınızı etkileyebilecek yiyecek ve yaşam tarzı seçimleri hakkında kişisel tavsiye almanın en iyi yoludur. Yeme alışkanlıklarını ve kalıplarını belirlemenize, yiyecek veya besin gereksinimleriyle ilgili her türlü soruyu yanıtlamanıza ve yiyecek seçimlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak bilgi ve beceriler kazanmanıza yardımcı olacaklardır.

İster yüz yüze, ister çevrimiçi, ister telefonda olsun, ilk randevu yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında olacaktır. Bu randevu sırasında diyetisyeniniz sizi tanımak ve onlarla iletişim kurma nedeninizi öğrenmek için size sorular soracaktır. Yemek yeme şeklinizde değişiklik yapmak, gıda alerjiniz , sindirim sorununuz veya diyabet , kalp hastalığı veya yüksek kolesterol gibi beslenmeyle ilgili bir sağlık durumunuz var . Herkesin bir diyetisyenle konuşma nedeni farklıdır. Bir diyetisyenin işi, ihtiyaçlarınıza bakmak ve hedefler belirlemek için sizinle bir ortak olarak çalışmaktır.

Diyetisyeniniz, size kullanabileceğiniz kişisel ve pratik bilgiler vermek için sizinle ilgili özel ayrıntılara ihtiyaç duyacaktır. Diyetisyeninizin size soracağı sorular, onları ziyaret etme nedeninize bağlı olacaktır.

Diyetisyen Bana Ne Tür Sorular Sorar?

 • Şu Anki Diyetin
 • Sizin Veya Ailenizin Ne Tür Yiyecekleri Yemeyi Sevdiği
 • Kültürünüz Ve Yemek Gelenekleriniz
 • Ne Sıklıkla Yiyorsun
 • Ne Kadar Yiyorsun
 • Yediğinde Nerede Yemek Yiyorsun
 • Yemek Becerileriniz
 • Yemek Bütçeniz
 • Yeme Alışkanlıklarınızla İlgili Herhangi Bir Endişeniz
 • Genel Sağlık/Tıbbi Geçmişiniz Aldığınız Herhangi Bir İlaç Veya Takviye Yiyecek 
 • Satın Alırken, Hazırlarken Veya Yerken Karşılaştığınız Zorluklar
 • Yemek Yemek Veya Yemek Hazırlamak İçin Özel Ekipmana İhtiyacınız Olup Olmadığı
 • Boyunuz, Yaşınız Ve Kilonuz
 • Ne Sıklıkla Egzersiz Yapıyorsun

Bu soruları sormak, diyetisyeninizin diyetiniz ve yaşam tarzınız ve sahip olduğunuz sağlıklı veya sağlıksız alışkanlıklarınız hakkında bir fikir edinmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca onlara bir beslenme değerlendirmesi yapmaları için gereken bilgileri verir. Bu, diyetisyeninizin diyetinizden çok fazla veya çok az şey alıp almadığınızı anlayabileceği anlamına gelir.

Diyetisyen Randevusuna Nasıl Hazırlanılır?

 • Hedeflerinizi Düşünmek Önemlidir. Değiştirmek Veya Geliştirmek İstediğiniz Şey Nedir?
 • Diyetisyenle Ne Üzerinde Çalışmak İstersiniz?
 • İlaçların Veya Takviyelerin Bir Listesini Yanınızda Getiri
 •  Tıbbi Geçmişiniz Hakkında Konuşabilirsiniz.
 • Bazı Durumlarda, Bir Yemek Günlüğü Tutmak Faydalı Olabilir . Bu, Diyetisyeninizin Yeme Alışkanlıklarınız Ve Yeme Alışkanlıklarınız Hakkında Fikir Edinebilmesi İçin En Az 3 Gün Boyunca Yediğiniz Ve İçtiğiniz Her Şeyin Bir Listesidir.
 • Randevunuz Sırasında Sormak İstediğiniz Soruları Yazın. Yararlı Olacağını Düşünüyorsanız, Bir Aile Üyenizden Veya Arkadaşınızdan Randevunuza Gelmesini İsteyebilirsiniz.

Diyetisyeniniz kişisel hedeflerinizi, kültürünüzü ve yemek geleneklerinizi dikkate alacaktır. Diyet geçmişiniz, tıbbi geçmişiniz, yeme alışkanlıklarınız, kişisel tercihleriniz hakkında onlara verdiğiniz bilgileri düşünecekler ve sizin için bir beslenme planı oluşturacaklar. Diyetisyeniniz, size sağlıklı porsiyon boyutlarını, örnek yemek planlarını , sağlıklı tarifler veya bir bakkal alışveriş listesi şablonu göstermek için yiyecek modelleri gibi hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak kaynakları kullanacak veya size verecektir. Eve götürmeniz için size yazılı bilgi verilebilir. Her zaman diyetisyeninize sorularınızı sormaktan çekinmeyin veya randevunuz sırasında sahip olduğunuz endişeleri onlara bildirin.

Bir takip randevusu almayı beklemelisiniz. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri aşamalı bir süreçtir ve yeni bilgi ve becerilerin öğrenilmesi zaman alabilir. Bir takip randevusu genellikle daha kısadır ve ilk randevudan daha az maliyetlidir. İhtiyacınız olan randevu sayısına ve ne zaman olması gerektiğine siz ve diyetisyeniniz karar verebilirsiniz. Bir takip randevusu sırasında diyetisyeniniz ilerlemenizi takip edecek, size daha fazla ipucu ve bilgi sağlayacak, beslenme planınızı işlerin nasıl gittiğine göre ayarlayacak ve sonraki adımları tartışacaktır. Bu randevular, sorular sormanıza, neyin iyi gittiği, neyin iyi gitmediği hakkında konuşmanıza, yeni araçlar veya kaynaklar hakkında bilgi edinmenize ve diyetisyeninizden destek ve geri bildirim almanıza olanak tanır.

Neden Bir Diyetisyene Görünmelisiniz?

Bir diyetisyen, en iyi yiyecek seçimlerini yapmanıza ve sağlığınıza dikkat etmenize yardımcı olabilir. Size destek, bilgi, beceri ve tavsiye vereceklerdir. Diyetisyenle çalışmak için bir sağlık sorununuz olması gerekmez. Sağlıklı ve hasta insanlarla çalışırlar. Diyabet , yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon gibi bir sağlık durumunu önlemek veya yönetmek istiyorsunuz . Diyetinizdeki, yeme alışkanlıklarınızdaki ve fiziksel aktivite seviyelerinizdeki değişiklikler, belirli sağlık koşullarını önleyebilir veya iyileştirebilir. Bir diyetisyen, sağlığınızı ve nasıl hissettiğinizi iyileştirebilecek hedefler belirlemek ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için sizinle birlikte çalışabilir.

İrritabl bağırsak sendromu, asit reflü, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı veya Kolit gibi bir sindirim sorununuz varsa; Bir diyetisyen, durumunuzu daha da kötüleştiren ve size şişkinlik, kramp, geğirme, mide ekşimesi veya ishal gibi belirtiler veren hangi yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda, diyetinizden ihtiyacınız olan besinleri aldığınızdan ve keyif aldığınız yiyecekleri dahil ettiğinizden emin olacaklardır.

Gıda alerjiniz veya intoleransınız var ise; gıda alerjiniz veya intoleransınız olduğunda ne yiyeceğinizi bilmek zor olabilir . Bir diyetisyen, hangi yiyecekleri güvenle yiyebileceğinizi ve hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir. Diyetinizi sağlıklı ve keyifli tutmak için ikameler bulmanıza yardımcı olacaklardır.

Yemek yeme ve hissetme şeklinizi geliştirmek için doğru, pratik tavsiyeler istiyorsanız; İnsanların günümüzde yiyecek ve beslenme konusunda kafaları karıştı. Beslenme tavsiyeleri ve bilgiler neredeyse her yerde var. Diyetisyenler, heveslerin ve hilelerin ötesine bakmanıza yardımcı olmak ve size doğru beslenme ve gıda bilgileri sağlamak için en iyi seçimdir. Bir diyetisyen, onu iyileştirmek için hedefler belirlemenize yardımcı olmak için diyetinize bakabilir. Size beslenme etiketlerini okuma becerileri kazandırabilir , yemek planları oluşturmanıza yardımcı olabilir, size market alışverişi önerileri verebilir ve daha fazlasını yapabilirler.

Daha fazla bilgi almak için şimdi bize ulaşın!

 

6 Yıllık Tecrübe

Sağlığın Her Alanında Öncüyüz
0+

Yıllık Seans

0+

Mutlu Müşteriler

0

Günlük Seans Programı