Diyetisyenin Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenin Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenler ve beslenme uzmanları, insanların sağlıklı yaşam sürmelerine yardımcı olmak için yemek servisi veya beslenme programları planlar ve yürütür. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları, hastaneler, bakım evleri, klinikler, kafeteryalar ve eyalet ve yerel yönetimler dahil olmak üzere birçok ortamda çalışır. Mesleğe girmek için diyetisyenler ve beslenme uzmanları genellikle en az bir lisans derecesine ihtiyaç duyar. Ayrıca genellikle staj yoluyla denetimli eğitim almaları gerekir. Birçok eyalet, diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının lisanslı olmasını gerektirir.

Diyetisyen ve beslenme uzmanlarının istihdamının 2020'den 2030'a kadar tüm meslekler için ortalamadan daha hızlı bir şekilde yüzde 11 artması bekleniyor. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları için on yıl boyunca ortalama olarak her yıl yaklaşık 5.900 açılış öngörülmektedir. Bu açıkların çoğunun, emekli olmak gibi farklı mesleklere geçiş yapan veya işgücünden ayrılan işçilerin yerini alma ihtiyacından kaynaklanması bekleniyor.

Diyetisyenler, fiziksel durumlarını ve diğer sağlık sorunlarını analiz ederek ve bireysel ihtiyaçlarını ve diyet tercihlerini karşılayan bir beslenme planı oluşturarak insanların sağlık hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur.Hastaların hedeflerine ulaşmalarına ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olma konusunda tutkulu, bilgili bir diyetisyen arıyoruz. Diyetisyenler hastalarıyla güvene dayalı ortaklıklar geliştireceklerdir. Hasta sağlığı endişeleri, hedefler, diyet kısıtlamaları ve tercihleri ??hakkında bilgi edinecekler ve daha sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak için onlarla birlikte çalışacaklar. Ayrıca halkı beslenme konusunda bilgilendirmek ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek için gösterilere veya seminerlere katılabilirler. Başarılı diyetisyenler, diyet ve beslenme ile ilgili tüm konularda uzmandır. Analitik, ilgili ve iyi iletişim, aktif dinleme, problem çözme ve bilgisayar becerileri konusunda bilgili olmalıdırlar. Ayrıca, sağlıklı yiyecekler yeme konusunda başkalarını heyecanlandırabilecek tutkulu konuşmacılar olmalıdırlar.

Diyetisyenlerin sorumluluklarını şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Sağlık hedefleri ve diyet ihtiyaçları, tercihleri ??ve kısıtlamaları hakkında bilgi edinmek için hastalarla konuşmak.
 • Müşteriler için beslenme planları geliştirmek.
 • Bilgileri derlemek ve müşterinin sağlık hedeflerine yönelik ilerlemesini izlemek. Hasta bilgileri hasta veritabanına girme.
 • Beslenme konusundaki son keşiflerden haberdar olmak.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ve doğru beslenmeyi teşvik etmek için gruplarla konuşmak.

Diyetisyende olması gereken özellikler:

 • Beslenme, sağlık veya ilgili bir alanda lisans derecesi.
 • Daha fazla eğitim veya deneyim tercih edilebilir.
 • Olağanüstü iletişim, problem çözme, topluluk önünde konuşma ve dinleme becerileri.
 • Alandaki en son keşifler ve gelişmeler hakkında güncel tutmak için eğitim ve araştırmaya devam etme istekliliği.
 • Güçlü bilgisayar ve veri girişi becerileri.
 • Başkalarının daha iyi beslenme alışkanlıkları geliştirmesine yardım etme konusunda şefkat ve gerçek ilgi.

Diyetisyen Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ünlülerden sosyal medya fenomenlerine, kişisel eğitmenlere, yaşam tarzı köşe yazarlarına ve “sağlık koçlarına” kadar herkesin gıda ve beslenmeyle ilgili tavsiyelerini sunduğu, diyet tavsiyesi söz konusu olduğunda sağlık ve zindelik endüstrisi bir mayın tarlası olabilir. Konu diyetimiz olduğunda çoğumuzun kafasının karışması şaşırtıcı değil. Çevrimiçi olarak “tavsiye” olarak sunulan çok miktarda yanlış bilgi, tam eğitimli ve akredite diyetisyenlerin neden her zamankinden daha önemli olduğunun nedenidir. Ama doğru olanı nasıl seçmeli? 

İhtiyaçlarınız için en iyi diyetisyeni bulmanıza yardımcı olacak bir ipucu listesi hazırladık.

Özel sağlık ve beslenme ihtiyaçlarınızı belirleyin

Diyetisyen aramaya başlamadan önce ihtiyaçlarınızın neler olduğunu belirlemeniz önemlidir. Kilo vermek mi istiyorsunuz? Belirli bir tıbbi durumu mu yönetiyorsunuz? Gıda hassasiyetleriniz veya alerjileriniz var mı? Bağırsak sağlığınızı iyileştirmekle ilgileniyor musunuz? Duygusal veya tıkınırcasına yemenin altında yatan nedenleri mi ele almak istiyorsunuz? Diyetisyenler bir dizi konuda yardımcı olabilir, ancak bazılarının hedeflerinizle daha uyumlu olabilecek uzmanlık alanları vardır. Melbourne gibi metropol bir bölgede yaşıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda diyetisyen olduğunu göreceksiniz ve en iyisi sizin özel ihtiyaçlarınızı anlayandır.

Meşru kimlik bilgilerine sahip olduklarından emin olun

Yeni avizenizi kurmak için bir tesisatçıya gitmezsiniz, peki neden beslenme tavsiyesi almak için kişisel bir eğitmene veya sosyal medya fenomenine gidersiniz? Herkesin “uzman” olduğunu iddia edebileceği günlerde, danıştığınız sağlık profesyonellerinin size yardımcı olmak için gerçekten tam eğitimli ve akredite olduğundan emin olmak her zamankinden daha önemlidir.

Sizinle çalışmak için motivasyonlarını analiz edin

Ne yazık ki, diyet ve sağlıklı yaşam endüstrisinin unsurları, protein karışımları, takviyeler, beslenme çubukları veya diğer ürünler gibi şeyleri satmak için savunmasız insanları hedef almakla ünlüdür. En iyi diyetisyeni seçerken iş modelini analiz etmek iyi olur – bu model size çok sayıda pahalı ürün satmayı içeriyorsa, biraz ara vermek isteyebilirsiniz. Çok seviyeli pazarlama bu günlerde büyük bir iş ve kilo vermenize yardımcı olmaktan, bağırsak sağlığını iyileştirmeye, yağ yakmaya ve kas inşa etmeye kadar her şeyi yaptığını iddia eden diyet ürünleri, sallar ve takviyeleri tanıtan birçok insan var. Saygın bir diyetisyen, tüm gıdalara, menü planlarına, istekleri ele almaya ve sorunları gidermeye odaklanacaktır.

Deneyimlerine ve diğer becerilerine bakın

Saygın diyetisyenler, deneyimleri ve sahip oldukları nitelikler konusunda açık ve şeffaf olacaklardır. Bir web sitesine veya LinkedIn profiline sahiplerse, profesyonel biyografilerinden ve üçüncül nitelikler listesinden deneyimlerinin kapsamı hakkında bir fikir edinebilmelisiniz. Bu bir diyetisyen olarak becerilerini en iyi şekilde ölçmenize yardımcı olacaktır.

Diyetisyen ve beslenme uzmanı arasındaki farkı bilin

Bu kelimeler genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak Avustralya'da diyetisyenler ve beslenme uzmanları arasında bir fark vardır. Bir beslenme uzmanı, beslenme, halk ve toplum sağlığı, politika ve araştırma ile ilgili bir dizi kanıta dayalı hizmet sağlayan üçüncül nitelikli bir profesyoneldir. Beslenme uzmanları için zorunlu bir değerlendirme yetkisi yoktur. Diyetisyenler de aynı hizmetleri sunmaya yetkilidir, ancak tıbbi koşullar konusunda ek eğitim ve uzmanlığa da sahiptir. Bireysel diyet danışmanlığı ve grup diyet tedavisi yoluyla tıbbi beslenme tedavisi sağlamaya yetkindirler. Çalışmalarının bir parçası olarak klinik beslenme, tıbbi beslenme ve yemek servisi yönetiminde profesyonel uygulamalar için denetlenmiş ve değerlendirilmiştir.

Daha fazla bilgi edinmek için şimdi bize ulaşın!

6 Yıllık Tecrübe

Sağlığın Her Alanında Öncüyüz
0+

Yıllık Seans

0+

Mutlu Müşteriler

0

Günlük Seans Programı