Psikolojik Danışmanlar Ne ile İlgilienir

Psikolojik Danışmanlar Ne ile İlgilienir

Psikolojik danışmanlar, kişilerin ruh sağlığını düzeltmeleri hususunda çalışırlar. Psikologlar, insanların yaşam sorunları ve zihinsel sağlık sorunları ile daha etkili bir şekilde başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olacak profesyonel eğitime ve klinik becerilere sahiptir. Psikologlar, insanların yaşam sorunları ve zihinsel sağlık sorunları ile daha etkili bir şekilde başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olacak profesyonel eğitime ve klinik becerilere sahiptir. Yıllarca yüksek lisans ve denetimli eğitimden sonra, değerlendirmeler ve psikoterapi dahil olmak üzere bir dizi hizmet sağlamak için eyaletleri tarafından lisanslanırlar. Psikologlar, mevcut en iyi araştırmaya dayanan çeşitli teknikleri kullanarak yardımcı olur ve birinin benzersiz değerlerini, özelliklerini, hedeflerini ve koşullarını göz önünde bulundurur.

Doktora derecesine sahip psikologlar tüm sağlık profesyonelleri arasında en yüksek eğitim seviyelerinden birini alırlar ve lisans derecelerini aldıktan sonra eğitim ve öğretimde ortalama yedi yıl geçirirler. Psikologlar çok çeşitli insanlara yardım eder ve birçok tür sorunu tedavi edebilir.

Bazı insanlar uzun süredir depresif , kızgın veya endişeli hissettikleri için bir psikologla konuşabilirler . Veya hayatlarını veya fiziksel sağlıklarını etkileyen kronik bir durum için yardım istiyorlar. Diğerleri, yeni bir iş tarafından bunalmış hissetmek veya bir aile üyesinin ölümünün yasını tutmak gibi, gezinmek için yardım istedikleri kısa vadeli sorunlara sahip olabilir .

Psikolojik danışmanlar, insanların stresli durumlarla başa çıkmayı, bağımlılıkların üstesinden gelmeyi, kronik hastalıklarını yönetmeyi ve bir durumu teşhis etmeye veya bir kişinin nasıl düşündüğü, hissettiği ve davrandığı hakkında daha fazla bilgi vermeye yardımcı olabilecek testler ve değerlendirmeler öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bu testler entelektüel becerileri, bilişsel güçlü ve zayıf yönleri, mesleki yetenek ve tercihi, kişilik özelliklerini ve nöropsikolojik işleyişi değerlendirebilir.

Psikologlar, bir dizi sağlık sorununa yardımcı olabilir ve insanların hayatlarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için çeşitli kanıta dayalı tedavileri kullanabilir. En yaygın olarak, terapiyi kullanırlar (genellikle psikoterapi veya konuşma terapisi olarak adlandırılır). Pek çok farklı terapi tarzı vardır. Ancak psikolog kişinin sorununa hitap eden ve hastanın özelliklerine ve tercihlerine uyan en iyi yaklaşımı belirlemek için bireyle birlikte çalışacaktır.

Bazı yaygın terapi türleri bilişsel-davranışçı, kişilerarası, hümanist, psikodinamik veya birkaç terapi stilinin birleşimidir. Terapi bir birey, çiftler ve hatta aileler için olabilir. Hatta bazı psikologlar, araştırmaların ağrı, kaygı ve duygudurum bozuklukları dahil olmak üzere çok çeşitli koşullar için etkili olduğunu bulduğu hipnoz kullanmak için eğitilmiştir.

Bazı durumlar için terapi ve ilaç tedavisi en iyi sonucu veren bir tedavi kombinasyonudur. İlaçtan yararlanan kişiler için psikologlar, genel tedavileri konusunda birinci basamak hekimleri, çocuk doktorları ve psikiyatristlerle birlikte çalışır. Lisanslı psikologların ek, özel eğitim almış, depresyon ve anksiyete gibi duygusal ve zihinsel sağlık bozukluklarını iyileştiren bir ilaç listesinden reçete yazmalarına izin veren yasalara sahiptir.

Pek çok psikolog, kendi özel muayenehanelerini yönetir veya bir grup başka psikolog veya sağlık hizmeti sağlayıcısıyla birlikte çalışır. Pratisyen psikologlar başka birçok yerde de çalışırlar. Okullarda, kolejlerde ve üniversitelerde, hastanelerde ve tıbbi kliniklerde, cezaevlerinde ve ıslah tesislerinde, gazi tıp merkezlerinde, toplum sağlığı ve ruh sağlığı kliniklerinde, işletmelerde ve endüstride, bakım evlerinde ve rehabilitasyon ve uzun süreli bakım merkezlerinde bulunurlar.

Psikolojik Danışman Seçereken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir terapist seçmek büyük bir karardır. Çünkü doğru kişiyle çalışmak hayatınızı geri kazanmanın ve sağlığınızı korumanın önemli bir parçası olabilir. Neyi arayacağınızı bildiğinizde ve belirli endişelerinize en uygun olanı anladığınızda, bir terapist seçmek, daha iyi zihinsel sağlığa giden yolda olumlu ve üretken bir ilk adım olabilir.

Bir terapist, dertlerinizi dinleyen ve size tavsiye vermeye çalışan bir arkadaş değildir. Bunun yerine, doğru terapist, aynı anda sizi olduğunuz gibi kabul ederken, olumsuz düşünce kalıpları ve/veya sorunlu davranışlar gibi şeyleri tanımanıza ve değiştirmenize yardımcı olacaktır. 1 İyi bir terapist, mücadeleleriniz için sizi yargılamadan gelişmenize yardımcı olur. Seçiminizde seçici olmak, terapide geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Güven duygusuna ve ileriye doğru ilerleme duygusuna katkıda bulunan güçlü kimlik bilgilerine ve etkili kişilerarası becerilere sahip bir terapist seçmek önemlidir.

Bir sonraki hamlenizden veya ne yapacağınızdan emin olmadığınızı hissetmeye başladığınızda, hatta nasıl hissettiğiniz konusunda kafanız karıştığında ve bunaldığınızda, terapiyi denemeyi düşünün. Terapi, zor bir durumdan çıkmak ve bu durumdan çıkmak için gereken işi yapmak isteyen herkes içindir. Pek çok insan panik halindeyken terapiyi düşünür, ancak terapiden çok şey almak için en dipte olmanız gerekmez. Depresyon, kaygı, ilişki sorunları, aile sorunları, çift sorunları, ruh hali ve stres endişeleri veya herhangi bir yaşam geçişi ile uğraşıyorsanız, bir terapistle konuşmak size gerçekten yardımcı olabilir.

İşte bir terapist bulma zamanının geldiğine dair bazı işaretler:

  • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
  • Kendinde belirsizlik
  • İnsanlardan, yerlerden veya durumlardan kaçınma
  • Yemek yeme ve uykudaki değişiklikler
  • Bunalmış hissetmek
  • Tedirginlik
  • Düşük ruh hali
  • Aşırı meşgul olmak

Günlük rutinleriniz ve etkileşimleriniz etkileniyorsa, terapi zamanı gelmiş olabilir. İster bireyler, ister çiftler, ister aileler olsun, sıkışıp kaldığınızı hissediyorsanız veya kendinizi başkalarıyla ifade etmekte zorlanıyorsanız ve yüksek düzeyde stres veya kaygı hissediyorsanız, terapi bu duyguları azaltmanıza ve güven seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Yalnız, izole ve umutsuz hissediyorsanız, muhtemelen terapiyi düşünmek için iyi bir zaman. Belki de 'an'daki duyguları yönetmekle veya eşinize veya diğer sevdiklerinize kendinizi yeterince ifade etmek için iletişim becerilerinizi kaybetmekle mücadele ediyorsunuz. Terapiyi bir 'ayarlama' ve dış dünyanın durağanlığı veya başkalarının görüşleri olmadan kendimiz üzerinde çalışmak için zaman ayırmak çok iyi olacaktır.

Psikolojik danışman ile mi görüşmek istiyorsunuz? Bize şimdi ulaşın!

6 Yıllık Tecrübe

Sağlığın Her Alanında Öncüyüz
0+

Yıllık Seans

0+

Mutlu Müşteriler

0

Günlük Seans Programı